مصاحبه خبرگزاری ایکنا با محمد رضا جوادی نسب

محمدرضا جوادی نسب,مصاحبه,خوشنویسی,خط معلی,دبیرستان دوره اول صالحین,نقطه الف

محمدرضا جوادی نسب هنرمند خوشنویس، درباره بی توجهی که به خوشنویسان جوان می شود، اظهار کرد: متاسفانه در عرصه خوشنویسی ما با محدودیت های بسیاری رو به رو هستیم، به نحوی که هر کس در این حوزه قدم بر می دارد تنها دلیلش دلبستگی قلبی به این هنر است، والا برای منافع مادی هیچ خوشنویسی وارد این عرصه نمی شود. این کمبودها در شرایطی است که خوشنویسی را اصیل ترین هنر ایرانی می توان نام برد. 

وی افزود: کمبودهایی که در عرصه هنر خوشنویسی وجود دارد زمانی بیشتر نمود پیدا می کند که این نقصان ها برای هنرمندان جوان شکلی چند برابر دارد. منظور اینکه در کنار محدودیت های اشاره شده، اندک بودجه ای که هم در این حوزه وجود دارد به هنرمندان جوان اختصاص پیدا نمی کند، برای همین متاسفانه بسیاری از مواقع هنرمندان جوان یا مجبور می شوند این هنر را به صورت پاره وقت ادامه دهند یا اینکه به کلی آن را کنار بگذارند. 

این خوشنویس در پاسخ به این سوال که مفاهیم قرآنی تا چه حد در شرایط فعلی مد نظر هنرمندان جوان است؟ گفت: خوشنویسی هویت و  اصالت خود را از قرآن وام گرفته است، برای همین این هنر جدا از قرآن نیست، اما در شرایط فعلی خوشنویسی قرآنی شکلی نمایشگاهی به خود گرفته است، به این معنا که تنها نمایشگاه هایی که توسط اساتید برپا می شود در برگیرنده این مضامین است، همچنین نمایشگاه هایی که به صورت دولتی برگزار می شود، اما در نمایشگاه ها خصوصی که درآمدزایی اقتصادی دارد معمولا مضامین قرآنی مد نظر قرار نمی گیرد. 

این خوشنویس درباره راهکار رهایی از وضعیت موجود در خوشنویسی تصریح کرد: به نظرم خوشنویسی زمانی رونق می گیرد که حضور جوانان و نیروهای تازه نفس در آن افزایش یابد، برای همین در کنار برگزاری جشنواره و نمایشگاه ها باید با فراهم کردن بازار، شرایط را به گونه ای رقم زد تا جوانان بتوانند از کارشان درآمدزایی اقتصادی نیز داشته باشند. 

وی در انتها تاکید کرد: موضوعات قرآنی باید زینت بخش خانه هایمان باشد، اتفاقی که در گذشته بسیار پررنگ تر بود. بنابراین باید فرهنگ سازی لازم را در این حوزه انجام داد. برای مثال وقتی تلویزیون سریال های نمایشی پخش می کند از خوشنویسی قرآنی به عنوان یکی از طراحی ها اصلی در منازلی که در آنها فیلمبرداری انجام می شود، استفاده شود، همچنین نمایش آثار خوشنویسی در اماکن عمومی راهی دیگر برای رونق خوشنویسی قرآنی است.

 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

هوالمعشوق

با نام او شروع میکنیم که تکیه بر غیر او ابلهی ست

چندی ست صورت جمال حضرت عشق برایمان جلوه نموده و همه انگشت بر دهان زیبایی را به نظاره نشستیم.

بر آن شدیم حیرت زدگان این راه در کنار هم جمع آئیم تا توانِ از کثرت به وحدت رسیدن را بیابیم، با هم، در کنار هم، از ابتدا تا انتها...

ایمان داریم دست خدا با جمعیت است و از قاعده ی لطف او انحراف اجتماع به دور.

عصر،عصر عجیبی است بین تمام ادوار، دستان خالیمان را به سوی اهل فضل و اهل دل دراز می کنیم.

باشد که یاریمان دهند، در ابتدای همه بعد از یاری جستن از خدا بر در انسان کامل میرویم.

باشد دست رد یه سینه مان نزنند که بعید است از وجود کاملشان.

نقطه الف

شما اینجا هستید: Home مصاحبه ها مصاحبه خبرگزاری ایکنا با محمد رضا جوادی نسب