اختتامیه جشنواره نقاشی‌خط «نقش و مشق» با حضور هنرمندان و استادان نقاشی‌خط و تقدیر از ۵ هنرمند رشته نقاشی‌خط در فرهنگسرای خاوران

اختتامیه نمایشگاه نقش و مشق,فرهنگسرای خاوران,عظیم فلاح,محسن رهبری,مریم حاصلی,مرجان میرخاتمی,علی تن,علی شیرازی,نقاشی خط,نقطه الف

به گزارش «نقطه الف»آیین اختتامیه جشنواره تخصصی نقاشی‌خط «نقش و مشق» روز شنبه ۱۱ دی ماه با حضور هنرمندان و استادان نقاشی‌خط و دوستداران هنر در فرهنگسرای خاوران برگزار شد. این جشنواره با هدف معرفی و عرضه آخرین آفرینش‌های هنرمندان در رشته نقاشی‌خط با همکاری نگارخانه‌های ۹ منطقه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و به همت فرهنگسرای خاوران برپا شد.

رضا دوستعلی رییس فرهنگسرای خاوران در این مراسم با خوشامدگویی به استادان و هنرجویان رشته نقاشی‌خط گفت: فرهنگسرای خاوران در جشنواره فرهنگ و هنر که امسال برگزار شد، چند موضوع را به عنوان دستاوردهای خود مطرح کرد  که یکی از آن ها آموزش نقاشی‌خط است. تاکنون به همت فرهنگسرای خاوران استادان برجسته‌ای این هنر را آموزش داده‌اند و نمایشگاه‌های پرشماری برپا شده است. یکی از اهداف برپایی این نمایشگاه ارائه دستاورد آموزش نقاشی‌خط در فرهنگسرای خاوران بوده است. نگاه ما این است که از هنرمندانی که فرصت ارائه آثارشان را نداشتند، استفاده کنیم تا کارهای شان دیده شود. 

علی شیرازی از چهره های شناخته شده خوشنویسی و نقاشی‌خط در این مراسم به معرفی هنر نقاشی‌خط پرداخت و گفت: نقاشی‌خط از ۲ واژه نقاشی و خط شکل گرفته و این نشان می‌دهد که مرز بین هنرها برداشته شده است. شما وارد یک نمایشگاه می‌شوید و اثری می‌بینید که نمی‌توانید بگویید چه هنری است. نزدیک به دهه ۴۰ شمسی مکتب سقاخانه هنر نقاشی‌خط را معرفی کرد و اکثر هنرمندان آن از هنر خوشنویسی وارد شده‌اند. 

وی ادامه داد: یک خوشنویس هنری بر پایه تقلید کار می‌کند، چون هنر قومی‌اش را می‌آفریند. خوشنویسی هنر فردی نیست و مسئله تقلید در هنر خوشنویسی بسیار جدی است و البته ذات این هنر است و نمی‌توان آن را عیب به حساب آورد. هنر خوشنویسی به خوبی شناخته شده، اما نقاشی‌خط کمی متفاوت است. هنرمند نقاشی‌خط باید خوشنویسی، گرافیک، نقاشی، رنگ و... را بشناسد و یک هنرمند چندوجهی باشد. نقاشی‌خط بر خلاف خوشنویسی یک هنر فردی است و تقلید در آن جایی ندارد. یک هنرمند نقاشی‌خط زمانی موفق است که هنر شخصی خودش را خلق کند و مبدع باشد. 

محمود صلاحی رییس سازمان فرهنگی هنری از برگزاری جشنواره «نقش و مشق» ابراز خرسندی کرد و گفت: خوشحالم که در یکی از نقاط جنوبی تهران یک هنرمند جوان، باانگیزه و پرکار توانسته تعداد زیادی هنرآموز را تربیت کند و خودش هم کارهای هنری فراوانی انجام دهد. آقای عظیم فلاح جوانی است که در جنوب تهران رشد کرده و بسیار بااستعداد است. جوان‌های ما چنین استعدادهایی دارند. 

وی افزود: امروز که این نمایشگاه در ۱۲ نقطه شهر برپا شد، بیش از ۳۰۰ اثر هنری از شاگردان عظیم فلاح به نمایش گذاشته شد. باعث افتخار است که جوانان در هر زمینه‌ای که می‌خواهند، به قله می‌رسند. در هنر و علم به جاهایی رسیده‌ایم و نخبگان زیادی داریم. امروز در زمینه‌های گوناگون ایران حرف اول را در منطقه می‌زند. 

مشاور شهردار تهران در پایان عنوان کرد: از کسانی که در برپایی این نمایشگاه زحمت کشیدند سپاسگزارم. فراهم کردن بستری برای بروز و ظهور استعدادهای هنرمندان جوان وظیفه سازمان فرهنگی هنری است. از علاقه‌مندان به هنر نیز تقاضا دارم آثار هنری جوانان را خریداری کنند تا در آنان انگیزه ایجاد شود. به هنرمندان حاضر در این نمایشگاه خداقوت می‌گویم و امیدوارم شاهد موفقیت‌های روزافزون آنها باشیم. 

در پایان این مراسم از ۵ هنرمند رشته نقاشی‌خط حاضر در جشنواره تجلیل شد و علی تن، عظیم فلاح، مریم حاصلی، مرجان میرخاتمی و محسن رهبری لوح سپاس و تندیس ویژه جشنواره «نقش و مشق» را دریافت کردند. همچنین مسئولان نگارخانه‌هایی که جشنواره در آنها برگزار شد، با دریافت لوح سپاس قدردانی شدند. 

رونمایی از لوح فشرده جشنواره تخصصی نقاشی‌خط «نقش و مشق»، اجرای موسیقی زنده توسط محمود بامداد و تجلیل از هنرمندان جوان شرکت‌کننده در نمایشگاه‌های نقاشی‌خط «نقش و مشق» بخش‌های دیگر این مراسم بود.

 منبع: مهر

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

هوالمعشوق

با نام او شروع میکنیم که تکیه بر غیر او ابلهی ست

چندی ست صورت جمال حضرت عشق برایمان جلوه نموده و همه انگشت بر دهان زیبایی را به نظاره نشستیم.

بر آن شدیم حیرت زدگان این راه در کنار هم جمع آئیم تا توانِ از کثرت به وحدت رسیدن را بیابیم، با هم، در کنار هم، از ابتدا تا انتها...

ایمان داریم دست خدا با جمعیت است و از قاعده ی لطف او انحراف اجتماع به دور.

عصر،عصر عجیبی است بین تمام ادوار، دستان خالیمان را به سوی اهل فضل و اهل دل دراز می کنیم.

باشد که یاریمان دهند، در ابتدای همه بعد از یاری جستن از خدا بر در انسان کامل میرویم.

باشد دست رد یه سینه مان نزنند که بعید است از وجود کاملشان.

نقطه الف

شما اینجا هستید: Home اخبار هنری اختتامیه جشنواره نقاشی‌خط «نقش و مشق» با حضور هنرمندان و استادان نقاشی‌خط و تقدیر از ۵ هنرمند رشته نقاشی‌خط در فرهنگسرای خاوران